Actualitate

Juventus a întors rezultatul pe „Wembley” cu Tottenham și merge în sferturile de finală

Juventus Torino s-a calificat în „sferturile” Ligii Campionilor, după victoria obținută, miercuri, pe terenul celor de la Tottenham, scor 2-1.

Italienii au bătut-o pe Tottenham, pe „Wembley”, scor 2-1, în returul optimilor de finală, după ce în tur, scorul a fost 2-2.

După un început echilibrat, în care torinezii puteau primi penalty la o intervenție asupra lui Douglas Costa, londonezii au deschis scorul. În minutul 34, Son Heung-Min a înscris cu un șut de la 10 metri, profitând de o ezitare a fundașilor italieni.

După pauză, Allegri i-a introdus pe Asamoah și Lichtsteiner, iar italienii au început să preseze și au marcat de două ori.

Gonzalo Higuain a egalat în minutul 67, la primul șut al italienilor, cu o execuție din șase metri.

După trei minute, Dybala a scăpat singur cu Lloris și l-a învins pe portarul englezilor cu un șut de la 11 metri.

Până la final, cei de la Tottenham au încercat să egaleze și să trimită meciul în prelungiri, dar italienii s-au apărat excelent și s-au calificat.

Cea mai mare ocazie a avut-o Kane, în minutul 90, când mingea trimisă de el a lovit bara și a fost respinsă de pe linia porții.

Echipele de start:

Tottenham: Lloris – Trippier, D. Sanchez, Vertonghen, Davies – M. Dembele, Dier (Lamela 74) – Eriksen, Alli (Llorente 86), Son – Kane

Antrenor: M. Pocchetino

Juventus: Buffon – Barzagli, Benatia (Lichtsteiner 61), Chiellini, Alex Sandro – Pjanic, Khedira, Matuidi (Asamoah 60) – D. Costa, Dybala – Higuain (Sturaro 83)

Antrenor: M. Allegri